Linde (endine AGA) Leetu Kėdainiai vabamajandustsooni rajatud õhugaasitehas on valmis saanud. Uus gaasitehas suudab rahuldada Balti riikide suurenevat nõudlust hapniku- ja lämmastikutoodete järele.
Tehas on katsekorras töös olnud juba detsembri algusest ja tänaseks töötab oma tavapärasel täisvõimsusel. Linde Leedu tehase juht Darius Kočanas sõnas, et katsete kohaselt on seadmed kooskõlas nii kvantitatiivsete kui ka kvalitatiivsete tehniliste parameetritega ja suudavad päevas toota kuni 100 tonni lämmastikku ja hapnikku.
„Tänu suuremale tootmisvõimsusele saame vastu tulla kasvavale tarbimisnõudlusele. Uus tehas aitab avardada ja tugevdada meie positsiooni tööstusgaaside juhtiva tootjana antud piirkonnas ja võimaldab välja töötada uusi projekte gaaside rakendusvaldkondades,“ selgitas Linde arendusjuht Baltimaades Dalius Klyvis.
Tegemist on juba teise Linde õhugaaside tehasega Balti riikides – esimene avati Lätis 2007. aastal. Uus tehas hakkab Baltikumi turgu varustama veeldatud kujul hapniku- ja lämmastikutoodetega. Just need on enim levinud tööstusgaasid, mida kasutatakse nii toiduaine- kui keemiatööstuses, metallide töötlemisel, klaasi ja paberi tootmises, vee puhastamiseks, kalakasvandustes ja paljudes muudes valdkondades.
Fookuses on keskkond ja jätkusuutlikkus
Uue õhugaasitehase rajamisel on võetud eesmärgiks minimaalne keskkonnamõju ja ökonoomne ressursikasutus. Tehase energiatarve on iseäranis tõhus ja vajaduse korral saab efektiivselt tootmiskoormust korrigeerida. Tehase käitamiseks kasutatakse taastuvatest energiaallikatest toodetud rohelist energiat.
„Eesti praegustele ja tulevastele klientidele suurendab see tehas veelgi tarnekindlust ja paindlikkust nende teostamisel“, kommenteeris Leetu tehtud investeeringut AS Linde Gas tegevjuht Andrus Laur. „Mis on veel uus ja ainulaadne, tarnime oma klientidele nüüd ka „rohelisi õhugaase“, kuna molekulide õhust kinni püüdmiseks kasutame roheenergiat“, lisas Laur.
Kėdainiai vabamajandustsooni rajatud hapniku- ja lämmastikutehasesse investeeris Linde kokku umbes 20 miljonit eurot. Tehase ehitas Linde Engineering koos Leedu partneritega ehituse, seadmestamistööde ja energiavarustussüsteemide alal. Tehases kasutatakse erakordselt palju automatiseeritud protsesse ja see vastab uusimatele ohutusstandarditele.
Loe lisaks 2018. a. avaldatud uudist Linde Leedu tehase investeeringu kohta >>>