Maismaal paiknevate kalakasvatuste populaarsuse kasvades on Soome kalakasvatus valinud hapnikuvarustuse tagamiseks Linde (end. AGA) tipptehnoloogilise süsteemi.
Uuringute kohaselt peame 2050. aastal tootma praegusega võrreldes 70% rohkem toiduaineid ning enamik valku meie toidulaual peab tulema kalast ja köögiviljast. Seega on kalakasvatusel maailma kasvava elanikkonna toitmisel aina olulisem roll.
„Sellele puudub alternatiiv,” ütleb Tommy Andersson, Fifaxi tehniline juht. Fifax on Soome kalakasvatus, mis kasvatab Ahvenamaa lääneosas vikerforelli. „Me ei saa jätkata merede reostamist. Niisiis peame kala kasvatama maismaal, säästlikult ja suletud veekasutusega süsteemis.“
Avamere kalakasvatust mõjutavad paljud ohud haiguste levikust antibiootikumiresistentsuse ja kalade väljapääsemiseni, kuid maismaa kalakasvatuses selliseid riske pole. Samuti on lihtsam reguleerida rajatise keskkonnategureid – see on miski, mis toetab tööstusharu laienemist.
„Maismaal vesiviljelusest saab lõpuks ainuke jätkusuutlik kalakasvatuse viis,“ jätkab Kimmo Jalo, Fifaxi tegevjuht. „Meie rajatis põhineb nn ultra-RAS-tehnoloogial – see on väga tõhus retsirkulaar-kalakasvatussüsteem (RAS), mis võimaldab meil kogu oma vett puhastada ja korduvalt kasutada. See minimeerib veekasutust ja väldib saastunud vee või heitvee sattumist merre.“
Fifax asutati 2012. aastal Soomes. Selle äriidee on kasvatada esmaklassilise kvaliteediga vikerforelli tänapäevasel, uuenduslikul ja säästlikul viisil. 2014. aastal alustas Fifax Ahvenamaa lääneosas Storbys suletud veekasutusega maismaa-kalakasvatuse rajamist. Järgmisel aastal oli kala basseinides ja toodangut hakati turustama 2016. aastal.
Fifaxi tootmist arendatakse kolmes etapis. Praegu tegeleb ettevõte ühtaegu ehitamise, tootmise ja laienemisega. Umbes veerand ehitustööst seisab veel ees, prognooside kohaselt peaks tootmine jõudma täismahuni 2020. aasta alguseks.
Linde (end. AGA) on Fifaxile tarninud hapnikumahuteid ja veeldatud hapnikku alates 2018. aasta sügisest. Esimese kahe etapi hapnikuvarustuse süsteemid telliti teiselt ettevõttelt. Kolmanda etapi käigus paigaldatakse Linde (end. AGA) süsteem SOLVOX OxyStream, selgitab Andersson.
„Meie hinnangul toimib Linde (end. AGA) süsteemi hapnikuvarustus palju tõhusamalt kui meie praegune lahendus. Linde (end. AGA) aitas meid väga palju ka rajatise ehitamisel ja häälestamisel, nii et me usaldame seda ettevõtet täielikult,“ ütleb ta.
„Seni on meil SOLVOX OxyStream tellitud kolmanda etapi jaoks, kuid kui see toimib sama hästi kui me loodame, kaalume ka esimese ja teise etapi süsteemide asendamist Linde (end. AGA) omaga,“ lisab Jalo.
Fifaxi meeskond külastas hiljuti Norras Linde (end. AGA) vesiviljeluse uurimis- ja arendustööga tegelevat innovatsioonikeskust, kus neile näidati SOLVOX OxyStreami kasutamist.
„Norras nähtu oli meie praeguste lahendustega võrreldes hoopis teine tase,“ selgitab Andersson. „Meie hinnangul võimaldab Linde (end. AGA) süsteem meil tarbida oluliselt vähem hapnikku, tagades samas parema hapnikuga rikastamise ja suurema küllastatuse, mis tähendab kokkuvõttes, et saame väiksema kuluga kasvatada rohkem ja kvaliteetsemat kala.“
„Lõppkokkuvõttes sooviksime Lindesse (end. Linde (end. AGA))t täislahendust hapnikumahutitest kuni kalade juurde välja. Kui SOLVOX OxyStream vastab meie ootustele, oleks tore kasutada seda kogu tootmises,” ütleb Jalo kokkuvõtteks.
Ettevõttest
Fifax on asutatud 2012. aastal Soomes. Ettevõte on võtnud sihiks kasvatada esmaklassilist vikerforelli moodsal, uuenduslikul ja säästlikul viisil. Fifax alustas oma maismaal asuva RAS-tüüpi kalakasvatuse rajamist 2014. aastal Ahvenamaa lääneosas Storbys, Eckerös. Kala müümiseni jõuti 2016. aastal. Valmis tehas annab tööd 15 kuni 20 töötajale ja selle aastakäive on 13–16 miljonit eurot. Tootmismahuks prognoositakse üle 3000 tonni kala aastas.
Kui soovite valdkonna kohta lisateavet, võtke meiega ühendust:
Peep Retter, toidugaaside müügijuht, Eesti Linde Gas AS
E-post: peep.retter@ee.aga.com
Mobiil: 5055557