Heeliumi sissehingamine võib põhjustada lämbumist
Seoses volbriöö saabumisega on inimestel rohkem ettevõtmisi ning korraldatakse erinevaid üritusi. Eesti AGA tahab inimestele meelde tuletada, et heeliumi õhupallist või muul viisil sissehingamine on ohtlik ning võib põhjustada lämbumist.
„Heeliumi nalja viluks sissehingamine, et sellega siis peenikest häält teha, võib olla eluohtlik,“ rõhutab Eesti AGA ohutusspetsialist Ingrid Saar. „Hääle kõrgeks muutumine on tingitud sellest, et heeliumi kõrisse sattumine muudab häälepaelte võnkesagedust. Sisse hingatud heelium surub kopsudest välja hapniku ning see võib viia teadvuse kaotuse, lämbumise ja sealt edasi juba äkksurmani. Lämbumine toimub ilma igasuguste hoiatusnähtudeta, sest erinevalt hapnikust ei tekita heelium hingamisrefleksi.“
Heelium on õhust seitse korda kergem, lõhnatu, mittemürgine, mitte tuleohtlik ning täiesti inertne gaas, mis ei reageeri teiste ainetega.
Kui keegi on heeliumi sissehingamise tulemusel kaotanud teadvuse, tuleb kannatanu viia koheselt värske õhu kätte ja kutsuda kiirabi. Hingamise seiskumisel tuleb teha kunstlikku hingamist.
AGA rõhutab, et heeliumi kasutamine ei kujuta muudel juhtudel mingit ohtu, kui seda kasutatakse sihipäraselt ning ohutusnõudeid silmas pidades. Seetõttu soovitame heeliumi kasutada vaid selleks ette nähtud otstarbel ning hoiduda selle sissehingamisest.