Kõik muu on Äänekoski biotoodete tehases suurem ja tõhusam, kuid tselluloosi tootmise protsess on jäänud samaks. Hapnik on tselluloosi tootmisel väga oluline kemikaal, nii et hapnikutehas alustas tööd biotoodete tehasega samal ajal. „Hapnikutehas sai tõtt-öelda valmis plaanitust kuu aega varem, nii et meil oli küllaga aega vajalike proovikäituste tegemiseks, tagamaks tehase ladusa käivitamise ja töö,” ütleb Matti Liimatainen, Linde Äänekoski tehase juht.
Vaakumis kõikuvrõhu adsorptsiooni tehnoloogial põhinev hapnikutehas on üks maailma suurimaid. Kui Metsä Fibre plaanis Äänekoski biotoodete tehase ehitamist, tekkis muuhulgas küsimus, kas tselluloosi tootmiseks vajaminev hapnikuvarustus on piisav. Uue tehase jaoks oli vaja sellistes kogustes hapnikku, et selle veokitega transportimine poleks olnud mõistlik.
2014. aasta augustis alustasid Metsä Fibre ja Linde (toona AGA) läbirääkimisi hapnikutehase osas. „Läbirääkimised hapnikutehase ehitamise teemal kestsid aasta, mis on sellise mastaabiga projekti puhul suhteliselt lühike aeg,” ütleb Linde kohapealne kliendihaldur Tommi Niemi. „Tehase ehituseks kulus alla kahe aasta.“
„2017. aasta kevadel alustasime Metsä Fibre töötajate koolitamist hapnikutehase teemal. Alustasime põhitõdedest, mis on hapnikuga töötamisel olulised: mis on hapnik? Mille jaoks seda on vaja ja mida teeb hapnikutehas? Kuna ohutus on kõigis meie tegevustes alati esikohal, oli meie jaoks oluline panustada personali väljaõppesse,“ ütleb Niemi.