Vesinikupilvi leidub kosmoses igal pool ja need moodustavad loomuliku osa tähe elutsüklist. Väiksemad tähed suudavad toimida kuni 10 miljardit aastat, samas kui suured tähed põlevad kiiremini ja toimivad ainult mõni miljon aastat. Arvestades, et universum on umbes 15 miljardit aastat vana, võiks arvata, et tähed peaks olema juba ammu ära põlenud ja taevas nüüdseks süsimust. Õnneks sünnib lisaks vanade tähtede suremisele pidevalt uusi tähti ja oma osa selles pidevas arengus on tähtede vahel asetsevatel gaasipilvedel.
Tähed moodustuvad gaasipilvedest, mis enda raskuse all kokku vajuvad. See loob lokaalseid gaase, mis muutuvad üha tihedamaks ja seega ka kuumemaks ja kuumemaks. Kui nende kese muutub piisavalt kuumaks (>1 miljonit °C), muutuvad tuumas toimuvad protsessid tuumasünteesiks, kui vesinikutuumadest moodustub heelium, täpselt nagu vesinikupommis.
Raevukad protsessid ähvardavad gaasipilve lõhki rebida, kuid pilve gravitatsioon hoiab seda koos. Kui pilv hakkab uuesti kokku vajuma, tõuseb tuuma temperatuur ja tuumaprotsessid intensiivistuvad. See põhjustab tähe kasvamist, mille tulemusena temperatuur väheneb ja tuumaprotsessid vähenevad.
Tähe hilisemas elueas tõuseb tuuma temperatuur piisavalt, et liita heeliumi aatomeid ja muuta heeliumit rauaks.
Sarnaselt moodustub supernoovades hapnik ja lämmastik.
Iga kord, kui täht jõuab oma eluea uude faasi (ja lõpuks sureb), lenduvad selle gaasid kosmosesse, kus need
moodustavad uusi tähti.
See tähendab, et tähti võib nimetada galaktika gaasivabrikuteks, mis toodavad raskemaid elemente, millest omakorda moodustuvad püsivad planeedid ja elu – nagu Maa peal. Järgmise põlvkonna tähed sisaldavad juba mitmeid raskemaid elemente, mis tähe moodustumise ajal tsentrifuugitakse tähtede välisküljele, kus Päikesesüsteemi moodustumisel 5 miljardit aastat tagasi tekkisid nendest planeedid nagu Merkuur, Veenus, Maa ja Marss.
Tekst: Henrik Rosenørn
Foto: Linde ja Astronomibladet (DK)